portal portal
Rodzaj obiektu:
Szukaj po nazwie:
Cena do:
ikona ikona ikona ikona ikona ikona

Charakterystyka miejscowości..


  Niewielka bieszczadzka wieś sołecka w województwie podkarpackim, powiecie bieszczadzkim i gminie Lutowiska. Ustrzyki Górne położone są na trasie obwodnicy bieszczadzkiej między Wetliną, a Lutowiskami, 45 km od Ustrzyk Dolnych. Stałych mieszkańców jest niewielu, bo tylko 114 osób.                                                                                                                                            Znana baza wypadowa na Połoninę Caryńską, Tarnicę, Wielką Rawkę lub Bukowe Berdo. Ustrzyki Górne leżą nad potokiem Wołosatym, u stóp najwyższych szczytów bieszczadzkich. 
  Wieś lokowana na prawie wołoskim ok. 1537 r. W 1921 roku, mieszkało tam 428 osób, a przed samą wojną, było ok. 130 zagród. Pierwsze lata po II wojnie światowej były niepomyślne dla wioski, bo po zmianie granic w 1951 roku, wieś już nie istniała, a ludność została wywieziona. Na miejscu wsi, powstała strażnica WOP i schronisko PTTK. 
  Obecnie w Ustrzykach Górnych znajduje się Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego, poczta, letni posterunek policji, całoroczna stacja GOPR, wyciąg narciarski i stadnina koni huculskich.

  Komentarze
  Imię i nazwisko / nick:


  Mieszczuch - o miejscowości: To tak naprawdę jest dziura. Piękna, ale dziura. Nie sądziłem, że Ustrzyki Górne maja tylko tyle mieszkańców.
  dodano 08 sierpnia 2008 o godz.:00:00
  2001
  Fatal error: Call to undefined function ostatnio_na_forum() in /home/aa11935/domains/netfactory.pl/public_html/panel/zrodlo_cms_serwisy/cms2NEW.php on line 4230